Przyglądając się popularności poszczególnych kierunków studiów można zauważyć, że ogromnym zainteresowaniem od lat się cieszy architektura. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zawód architekta jest pożądany i ceniony, daje mnóstwo satysfakcji i zadowolenia, a poza tym wysokie dochody. Dlatego trudno dziwić się młodym ludziom, że decydują się oni na wielomiesięczne przygotowania, aby tylko dostać się na wymarzoną uczelnię. Co wcale takie łatwe nie jest, bo zależnie od miejsca liczba chętnych nierzadko przekracza kilkanaście osób na jedno miejsce.

Przy architekturze niezbędne posiadanie będzie odpowiednich umiejętności plastycznych. Bez nich nie ma się co nastawiać na podjęcie studiów, lecz ta umiejętność bardzo się może przydać w późniejszym wykonywaniu obowiązków. Studia trwają typowo, analogicznie jak reszta kierunków na państwowych uczelniach, jednak automatycznie nie oznaczają one możliwości pracowania w zawodzie.

Niezbędne jest jeszcze zrealizowanie dwuletniej zawodowej praktyki, po ukończeniu której dana osoba może przystąpić do państwowego egzaminu. Po pozytywnym jego zdaniu przed członkami Okręgowej Izby Architektów można zapisać się do wybranej izby i dopiero wówczas można faktycznie chwalić się swoim tytułem. Wiele osób jest zdania, że architekt Poznań zajmował się będzie wyłącznie projektami domów, mieszkań i przemysłowych obiektów. Faktycznie to są najczęściej realizowane przez tych specjalistów zadania, lecz tych może być znacznie więcej.

Bardzo ciekawą i wymagającą pracą jest architektura krajobrazu, na nudę nie mogą też narzekać specjaliści zajmujący się ruralistyką czy urbanistyką. Istotną rzeczą, jak to ma zresztą miejsce przy każdym zawodzie, są pensje, a te u architektów wyglądają całkiem nieźle. Oczywiście wszystko zależeć będzie od miejsca pracy, posiadanego doświadczenia i stażu, lecz z pewnością każdy zdolny przedstawiciel tego zawodu nie będzie na swoją wypłatę narzekał. Jeśli Poznań architekt jest rozpoznawalny i znany na rynku, to za jego pracę naprawdę trzeba będzie niemało zapłacić.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To może ci się spodobać

Na którą pizzę się zdecydować będąc w pizzerii

Smaczna, chrupka, ze składników najwyższej jakości – właśnie taka powinna być oryginalna…