Odprowadzanie do ścieków wszystkiego, co da się wylać bardzo szybko mogłoby spowodować problemy z zatykaniem przewodów i rur. Aby to wykluczyć, nasze przepisy dokładnie regulują wszystkie związane z tym kwestie, a za ich nieprzestrzeganie grożą rozmaite konsekwencje. Na przykład to dotyczy wylewania tłuszczu. W niższych temperaturach te substancje twardnieją, i po osadzeniu się na ściankach mogą całkowicie zablokować możliwość przepływu. Dodatkowo w przypadku niektórych rodzajów materiału, przykładowo żeliwa, spowodować mogą różnego rodzaju uszkodzenia. Z takich też powodów wszelkie firmy, używające różnych rodzajów tłuszczów, muszą się zabezpieczyć przed ich wylewaniem do kanalizacji. Przeważnie będzie się to robiło za pomocą dedykowanych urządzeń, znanych też jako separatory.

Ten obowiązek dotyczy przede wszystkim firm z branży gastronomicznej i produkującej żywność, ale też ubojni czy masarni. Budowa separatorów tłuszczu jest stosunkowo prosta, a do ich działania wykorzystywane są elementarne prawa fizyki. Typowy separator złożony jest z pojedynczej komory z przyczepioną na spodzie przegrodą. Do tej komory dostarczane są ścieki z całego obiektu, a wypływają już oczyszczone. Zarówno dopływ jak i odpływ znajdują się poniżej lustra cieczy. Ścieki płyną wolno przez wnętrze zbiornika, oczyszczając się jednocześnie przy tym. Ciężkie zanieczyszczenia spadają na dno i są zatrzymywane przez przegrodę. Za to tłuszcz, z uwagi na to że jest trochę lżejszy od wody, to będzie się unosił na wierzchu. Z racji tego, że wraz z dopływem kolejnych ścieków będzie go przybywało, to niezbędne jest systematyczne oczyszczanie takiego urządzenia.

Częstotliwość tej operacji uzależniona będzie przede wszystkim od ilości produkowanych ścieków oraz znajdujących się w nich tłuszczy. Zakłada się jednak, że trzeba to robić przynajmniej raz na miesiąc. Dobrym pomysłem będzie podpisanie umowy na stałe z jakąś firmą, jaka będzie się pojawiać w uzgodnionych odstępach czasu. A taką firmę znajdzie się na przykład w internecie, po podaniu w wyszukiwarce hasła czyszczenie separatorów Katowice.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To może ci się spodobać