W ślad za pojawiającymi się programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje jak oszczędzać energię. To bardzo dobre połączenie, gdyż jedynie takim sposobem można efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Zużycie energii elektrycznej i wody widać po rachunkach, które są do płacenia. Tutaj łatwo zauważyć różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany domu, raczej trudno wyznaczyć bez dokładnych obliczeń. Owszem, nowo budowany obiekt ma te rzeczy opisane w projekcie, lecz co mają zrobić posiadacze starszych nieruchomości. Posłużyć się można jakiś uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, jednak nie zawsze będą to dokładne dane.

Na przykład dom w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad jeziorem, a zatem i zapotrzebowanie na energię będzie rożne. Pomocne w wyznaczeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię użytą do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do przygotowania ciepłej wody jest certyfikat energetyczny. Warto zainteresować się tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Ogólny koszt jego opracowania to raptem kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To niewielki koszt, jeżeli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Poza tym energetyczne świadectwo zawiera także informacje związane ze sposobem poprawy efektywności energetycznej budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomoże zmniejszać zużytą energię, a co za się z tym wiąże ograniczyć koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Nawet jeśli jakaś nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to precyzyjne określenie parametrów pozwoli policzyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty jej zużycia.

Obecnie prosto znaleźć firmę, która wykona stosowne obliczenia i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Kołobrzeg i przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić
Bez kategorii

Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie kierunek studiów

Duża część młodych osób, które kończą szkoły średnie, kontynuuje dalszą naukę na…
Bez kategorii

Narzędzia, elektronarzędzia czy metalowe artykuły – w jakich miejscach można je kupić

Jeśli ktoś planuje zakupić jakieś elektronarzędzia, narzędzia czy różnego rodzaju artykuły metalowe,…
Bez kategorii

Porady prawne – z jakimi tematami warto się po nie wybrać

Życie sporej ilości osób układa się bardzo różnie, i niekiedy pojawić się…
Bez kategorii

Fototapety 3D – oryginalny pomysł na wykończenie wnętrza swojego domu

Jeśli ktoś twierdził, że klasyczne tapety odeszły w niepamięć, to się mocno…