Dzisiaj praktycznie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może poznawać świat pod wodą. Wystarczy sobie zrobić odpowiednie uprawnienia, żeby móc pływać wśród bałtyckich wraków czy podziwiać piękne rafy koralowe. Ale nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie odpowiedni sprzęt, warto zatem zaznajomić się z tym, co scuba będzie potrzebował. Takiego sprzętu trochę się jednak uzbiera, a całość przed zanurzeniem ważyć może nawet blisko 40 kg. Powietrze, jakim nurkowie oddychają w wodzie jest umieszczone w aluminiowej lub stalowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

Zależnie od osiąganej głębokości wystarczy ono nawet na kilkadziesiąt minut nurkowania. Lecz oddychanie bezpośrednio z butli nie jest możliwe, dlatego podłącza się do niej automat oddechowy. Posiada on bardzo charakterystyczny kształt puszki z wystającym ustnikiem, który należy włożyć do ust. Tak naprawdę takie automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy w sytuacji, kiedy sprzęt partnera zawiódł. Butlę wraz z automatem mocuje się na jackecie lub skrzydle, te elementy posiadają w sobie worki wypornościowe, dzięki którym da się regulować pod wodą pływalność.

W związku z tym że scubowanie odbywa się często w chłodniejszych wodach, to niezbędne będzie zagwarantowanie odpowiedniej termicznej izolacji. Służą do tego rozmaite odmiany skafandrów nurkowych, pozwalających przebywać pod powierzchnią przez długi okres czasu. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a na cieplejsze wody można też użyć różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla niejednej osoby jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, z tego też powodu to właśnie one dostępne są najczęściej w wypożyczalniach. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował związać się z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad zakupem własnego sprzętu. Szczególnie dotyczy to skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To może ci się spodobać