Projektując dom czy jakiś inny obiekt, w którym przebywać będą ludzie, bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią wentylację. Dawniej odbywało się to chociażby dzięki nieszczelności okien, przez jakie powietrze mogło przedostawać się do środka. Lecz obecne okna mają wysoką szczelność, żeby zachować odpowiednie parametry cieplne, z tego też powodu wykorzystywane są inne techniki. Jedną z popularniejszych i chętnie wykorzystywanych jest rekuperacja, czyli tak zwana wentylacja mechaniczna. Jest ona znacznie nowocześniejsza od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, a poza tym oprócz wymiany powietrza na czyste pozwala też odzyskiwanie ciepła. To rozwiązanie jest bardzo skuteczne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska, co dzisiaj jest ogromnie ważne.

System takiej wentylacji złożony jest z kilku urządzeń. Pierwsze to tak zwana czerpnia, która pobiera czyste powietrze z otoczenia. Ponieważ powietrze to zawierać może różne szkodliwe zanieczyszczenia, to przekazywane jest do systemu rekuperatora, w którym na samym wstępie zostaje dokładnie oczyszczone. Filtracja umożliwia pozbycie się dużej części zanieczyszczeń, w tym różnego rodzaju pyłów i kurzu. Czyste powietrze zostaje następnie tłoczone do wentylacyjnych kanałów, tymi samymi kanałami jest też przepuszczane powietrze ze środka budynku.

Zależnie od konstrukcji systemu oba te strumienie będą się ze sobą łączyły, albo będą od siebie odizolowane. Ważnym elementem jest sprawny wymiennik ciepła, w jakim zewnętrzne powietrze zostaje ogrzane ciepłem tego z wewnątrz. Rekuperatory występują w kilku różnych rodzajach, z tego też powodu za każdym razem należy dobrać odpowiedni do konkretnego budynku i oczekiwań inwestora. Kluczowym parametrem tu jest wydajność, ale warto też zwrócić swoją uwagę na różne dodatkowe funkcjonalności. Jeżeli ktoś będzie chciał się czegoś więcej dowiedzieć na temat rekuperacji, ale też wentylacji czy klimatyzacji, to zajrzeć może na stronę cold-man.pl, albo podać w wyszukiwarce hasło montaż klimatyzacji i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić
Bez kategorii

Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie kierunek studiów

Duża część młodych osób, które kończą szkoły średnie, kontynuuje dalszą naukę na…
Bez kategorii

Narzędzia, elektronarzędzia czy metalowe artykuły – w jakich miejscach można je kupić

Jeśli ktoś planuje zakupić jakieś elektronarzędzia, narzędzia czy różnego rodzaju artykuły metalowe,…
Bez kategorii

Przesuszona skóra – jakimi sposobami można ją pielęgnować

Jednym z poważniejszych wyzwań podczas codziennej pielęgnacji jest sucha skóra. Niejednokrotnie pojawia…
Bez kategorii

Porady prawne – z jakimi tematami warto się po nie wybrać

Życie sporej ilości osób układa się bardzo różnie, i niekiedy pojawić się…