Nieraz napotykamy się w mieszkaniu z dywanami, które są finezyjnie ozdabiane w rozmaite zaplątane wzory, czy kompozycje kwiatowe. Istnieją również chustki o takim samym charakterze, będące czymś w odmianie obrusu na stół, czy nawet bardziej ławę. Gdzie jednak jeszcze możemy się spotkać z elementami pełnymi wzorów? Na pewno świetne do tego rodzaju zdobień są firanki. Nieraz ich wygląd nadaje mieszkaniu bardziej eleganckiego charakteru, a dowolność wzorów oraz najróżniejszych mieszanki jest tutaj bezkresna.

Do tego firanka taka, coraz częściej jest wykończona u dołu na zasadzie jakiegoś wyszukanego w formie kształtu, inaczej nie zawsze jest ona równo cięta oraz obszyta. Co do jej długości to jest to już pojedyncza kwestia obywateli domu. Może być do samej posadzki, lub trochę wyżej. Wzory mogą być wyszyte innym kolorem, aniżeli reszta tkaniny, ale zazwyczaj jest to ta sama barwa, przeważnie jasna, a najpoprawniej biała. Projekty są umieszczane w pewnym porządku, jakimś powtarzającym się ciągu i przenigdy nie charakteryzuje ich nieład.

Mocowanie firan oraz zasłon do karnisza. Jednym z charakterystycznych szczegółów pokoju, czy też kuchni jest karnisz. Jest to metalowa, a teraz częściej nawet drewniana listwa umieszczana pod sufitem, wzdłuż ściany, tuż nad oknem, przeważnie na całej długości tej ściany. Na listwie umieszczone są dwie szyny, jedna zewnętrzna, a druga wewnętrzna, tak by nie zbiegały się ze sobą. W szynach tych umieszczone są dobre zaczepy zwane żabkami. Przymocowuje się do nich story, oraz firanki. To właśnie dzięki temu, że zaczepy umieszczone są w szynach wolno przesuwać i zsuwać, jak też ściągać zasłony oraz firanki według własnego uznania.

Od czasu do czasu jednakże nie jest to konstrukcja szynowa, a najzwyczajniej w świecie dwie oddzielne, okrągłe belki, w jakim miejscu na jednej umieszcza się firanę a na pozostałej zasłonkę. Wtedy także mocowane one są za pomocą elementów, takich jak na przykład okrągłe ruchome zaczepy w kształcie kółek, pozwalających na manewrowanie nimi na belce. Jeśli chodzi o ich zapinanie to też wykonuje się to wedle uznania, w pewnym ustalonym porządku, w wyznaczonych odległościach od siebie, niemniej jednak na tyle nie gigantycznych, by dana firana, czy zasłonka nie wisiała nierytmicznie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić
Bez kategorii

Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie kierunek studiów

Duża część młodych osób, które kończą szkoły średnie, kontynuuje dalszą naukę na…
Bez kategorii

Przesuszona skóra – jakimi sposobami można ją pielęgnować

Jednym z poważniejszych wyzwań podczas codziennej pielęgnacji jest sucha skóra. Niejednokrotnie pojawia…
Bez kategorii

Narzędzia, elektronarzędzia czy metalowe artykuły – w jakich miejscach można je kupić

Jeśli ktoś planuje zakupić jakieś elektronarzędzia, narzędzia czy różnego rodzaju artykuły metalowe,…
Bez kategorii

Porady prawne – z jakimi tematami warto się po nie wybrać

Życie sporej ilości osób układa się bardzo różnie, i niekiedy pojawić się…