{Podczas wytwarzania żywności konieczne jest zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest miedzy innymi to, aby nic niepożądanego nie zostało zapakowane. I nie będzie tu tylko chodzić o zanieczyszczenia jakimiś substancjami, lecz również o metalowe elementy, jakie także mogą się w żywności znaleźć. Oczywiście nikt celowo ich tam nie będzie dawał, ale wystarczy że odłamie się jakiś kawałek nakrętki czy śruby, aby pojawił się problem.

Dlatego przy produkcji żywności] detekcja metali ma ogromne znaczenie, i stosowana być powinna jak tylko będzie to wymagane. separacja metalu najczęściej jest realizowana za pomocą dedykowanych separatorów z magnesami neodymowymi. Zależnie od rodzaju sprawdzanego materiału magnesy te mogą mieć zróżnicowaną formę.

Tego typu urządzenia najlepiej się sprawdzają przy luźnych, sypkich materiałach, pod wpływem silnego pola magnetycznego wszystkie metalowe elementy są przyciągane do magnesu. Niestety separacja metalu za pomocą neodymowych magnesów będzie skuteczna tylko w przypadku metali które wykazują magnetyczne właściwości. W przypadku miedzi, mosiądzu czy aluminiowych stopach urządzenia magnetyczne nie będą się sprawdzać, z tego też powodu trzeba szukać innych metod. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują urządzenia używające promieni rentgenowskich. Pozwalają one na detekcję również nieżelaznych metali, a oprócz tego mogą wyłapać praktycznie każde zanieczyszczenie, bez zakłóceń pochodzących od metalowych podzespołów.

Tego typu urządzenia charakteryzują się różną czułością, zależnie od tego, gdzie się je stosuje. W spożywczej branży wymaga się, aby czułość była możliwie duża, ponieważ nawet całkiem małe elementy metalowe mogą być dużym zagrożeniem. Normą w przypadku urządzeń z magnesami neodymowymi jest wychwytywanie drobin o wymiarze trzydziestu µm, co gwarantuje naprawdę wysokie bezpieczeństwo. Z magnetycznych separatorów korzystają zarówno duże koncerny zajmujące się wytwarzaniem żywności, jak również mali, lokalni producenci.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To może ci się spodobać

Na którą pizzę się zdecydować będąc w pizzerii

Smaczna, chrupka, ze składników najwyższej jakości – właśnie taka powinna być oryginalna…