Jedną z najstarszych technik stosowanych do łączenia metali jest lutowanie. Być może niejednej osobie kojarzyć się ono będzie ze spawaniem, lecz to jednak są dwie całkiem odmienne rzeczy. W przypadku lutowania elementy łączone są za pomocą spoiwa, które rozlewa się w całości szczeliny. Zaś przy spawaniu powstaje bardzo wysoka temperatura, topiąca krawędzie elementów, i łączy je w ten sposób ze sobą. Dlatego też powszechnie się uważa lutowanie za znacznie bezpieczniejsze, także jeżeli chodzi o temat zabezpieczenia osób je wykonujących. Obecnie najpopularniejsza jest metoda lutowania miękkiego, która wykorzystywana jest chociażby w rozmaitym elektronicznym sprzęcie.

Praktycznie cała współczesna elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na specjalnie zaprojektowanych płytkach przylutowywane są bowiem rozmaite elementy. Jako lutów najczęściej się używa cyny wymieszanej z ołowiem lub miedzią, i stopy takie po utwardzeniu bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny. Charakterystyczną cechą miękkiego lutowania jest niska temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż 400 stopniu. Druga metoda wykonywania lutów, to znaczy lutowanie twarde, potrzebować będzie wyższych temperatur, przeważnie powyżej 450 stopni.

Dlatego też wykorzystuje się do niego całkiem odmienny, taki jak na przykład palniki na propan-butan lub acetylenowo-tlenowe, albo lutownice indukcyjne i lampy lutownicze. Odmienne są również rodzaje lutów, przeważnie będą to srebrne, fosforowe lub miedziane. Lutowanie twarde bardzo dobrze się sprawdza przy rozmaitych materiałach. Można przy jego pomocy łączyć zwykłą stal, miedź wraz ze stopami, takimi jak mosiądz czy brąz, ale też różne metale szlachetne. Spoiwa są naprawdę wytrzymałe i mocne, także na wysokie temperatury, z tego też powodu można w ten sposób wykonywać różnego rodzaju instalacje przemysłowe. Ze względu na możliwość powstawania szkodliwych gazów istotne jest, aby wykonywać prace w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie będą one jednak wymagać takich umiejętności, jak podczas spawania.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić
Bez kategorii

Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie kierunek studiów

Duża część młodych osób, które kończą szkoły średnie, kontynuuje dalszą naukę na…
Bez kategorii

Narzędzia, elektronarzędzia czy metalowe artykuły – w jakich miejscach można je kupić

Jeśli ktoś planuje zakupić jakieś elektronarzędzia, narzędzia czy różnego rodzaju artykuły metalowe,…
Bez kategorii

Przesuszona skóra – jakimi sposobami można ją pielęgnować

Jednym z poważniejszych wyzwań podczas codziennej pielęgnacji jest sucha skóra. Niejednokrotnie pojawia…
Bez kategorii

Porady prawne – z jakimi tematami warto się po nie wybrać

Życie sporej ilości osób układa się bardzo różnie, i niekiedy pojawić się…