Od wieków relacje ryby – ludzie są mocno unilateralne. Polegają w zasadzie na tym, że ludzie wymyślają coraz to przemyślniejsze sposoby, aby w maksymalnie prosty sposób ryby trafiły na ich stół. Rola ryb jest z natury rzeczy raczej bierna, nie mają one sposobu na rewanż. Wiarygodną próbą wyrównania szans jest wędkarstwo. Jeżeli nie chcesz łowić, bez żadnych zahamowań skorzystaj z ryby wędzone. Dzisiaj nie należy tego robić, jakkolwiek jest to dla wielu osób ściśle mówiąc ciekawe hobby.

Nie polega ono naturalnie na możliwości odwrócenia ról oraz spowodowania polowania ryb na człowieka, jednakowoż daje rybom w tych relacjach pewną szansę uniknięcia losu dania obiadowego. Wędkarstwo opiera się nie na rozstrzygnięciach siłowych, jak rybołówstwo, ale pewnej grze, w której człowiek dyktuje warunki, ale ryba nie jest bez szans. Wędkarz na bazie uzyskanej wiedzy o zwyczajach konkretnego gatunku przygotowuje pułapkę, innymi słowy haczyk z przynętą. Sam haczyk oraz przynęta nie wystarczą, wypada jeszcze wiedzieć, w jakim miejscu ją zarzucić, o jakiej porze dnia, na jakiej głębokości.

Ryba może dać się oszukać, połakomić się na przynętę i wpaść w morderczą pułapkę. Jednak niektóre gatunki ryb są nadzwyczaj nieufne oraz doskonale odczytuje błędy popełnione przez wędkarza, ratując w ten sposób swoje życie. Złowienie takich oczywiście, płochliwych oraz nieufnych, można oznajmić, sprytnych ryb, stanowi dla wędkarza największe wyzwanie. Co poniektóre są tak przebiegłe, iż potrafią poczęstować się przynętę nie połykając haczyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To może ci się spodobać

Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie kierunek studiów

Duża część młodych osób, które kończą szkoły średnie, kontynuuje dalszą naukę na…