Odprawa celna to tok monitorowania przepływu towarów przez granice państwowe, w czasie jakiego sprawdza się kompatybilność przewożonych towarów z przepisami traktującymi handlu międzynarodowego oraz pobiera się opłaty celne oraz podatki od wartości przewożonych towarów. Odprawa celna jest wymagana we wszystkich przypadkach, kiedy towary przekraczają granicę między państwami, bez względu na sposób transportu, a także w przypadku materiałów sprowadzanych i eksportowanych – agencja celna. W wypadku importu towarów, odprawa celna zaczyna się od momentu, kiedy towary dotrą do granicy państwa, gdzie zostaną poddane kontroli celnej.
Właściciel towaru musi pokazać wszelkie potrzebne pisma, takie jak faktury, umowy i listy przewozowe, a także deklaracje celne i inne poświadczenia potrzebne przez przepisy prawa. Celnicy wypróbują zgodność produktów z zaświadczeniami i zadeklarowanymi wartościami, a następnie pobiorą opłaty celne i podatki. W wypadku, kiedy towar jest zgodny z regulacjami, pozostaje wydany zaświadczenie celny, a towary są uwalniane do obrotu.
W wypadku eksportu materiałów, odprawa celna rozpoczyna się od momentu, kiedy towary są zgłoszone do odprawy celnej. Właściciel towaru musi dostarczyć odpowiednie dokumenty, takie jak faktury, umowy i listy przewozowe, a też deklaracje celne i inne dokumenty wymagane przez przepisy prawa. Celnicy sprawdzą adekwatność artykułów z pismami i zadeklarowanymi wartościami, a następnie wydadzą dokument celny i pobiorą opłaty celne oraz podatki. Po tym, towary są dopuszczone do eksportu. Odprawa celna może być także wymagana w wypadku, gdy towary przemieszczają się między państwami w ramach tzw. przejazdu, tzn. gdy towary przechodzą przez jedno państwo w drodze do innego państwa.
W takim przypadku, menadżer towaru musi dostarczyć dokumenty związane z tranzytem, a także uzyskać wyjątkowe pozwolenie na przemieszczenie towarów przez terytorium państwa tranzytowego. Odprawy celne są istotne dla zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi handlu międzynarodowego, a również służą do ochrony rynku wewnętrznego przed nieuczciwą konkurencją i nielegalnym przepływem towarów. Wymagają one od właścicieli towarów uzupełniania wielu zaświadczeń i przestrzegania precyzyjnie wskazanych procedur, co może być czasochłonne i wymagające.